נחתם ההסכם הקיבוצי בין איגוד המורות והמנחות של תכנית היל”ה לבין רשת “עתיד”

Tuesday 15 כJan, 2013

לאחר שנתיים של מאבק אינטנסיבי אנו שמחים לבשר כי אתמול, יום שני 14 בינואר 2013, נחתם ההסכם הקיבוצי בין  ארגון “כוח לעובדים” המייצג אותנו, המורות והמנחות בתכנית היל”ה, לבין רשת “עתיד”, המפעילה את התכנית החל מהשנה.

עינת אברהמי, חברת ועד היל"ה, עמי וטורי, חבר הנהגת "כוח לעובדים" ועמיעד גורביץ, מנכ"ל "עתיד", חותמים על ההסכם הקיבוצי

עינת אברהמי, חברת ועד היל"ה, עמי וטורי, חבר הנהגת "כוח לעובדים" (מימין) ועמיעד גורביץ, מנכ"ל "עתיד", חותמים על ההסכם הקיבוצי

זה הסכם היסטורי, ההסכם הקיבוצי הראשון שנחתם בתחום החינוך על ידי מורי קבלן, הסכם המשנה כליל את מעמד המורים בתכנית היל”ה והופך אותו למעמד הדומה למעמדם של המורים המועסקים על ידי בעלויות (רשתות החינוך כגון עמל, אורט וכדומה). ההסכם משמעותי גם בגלל המספר הגדול של עובדים שהוא חל עליהם, כ־1,500 עובדים, והוא גם ההסכם הגדול ביותר מבחינה זו עליו חתום “כוח לעובדים”.

המרכיב המרכזי שמספק ההסכם הוא ביטחון תעסוקתי. ההסכם מבטיח כי היקף ההעסקה הכולל של המורים יישמר משנה לשנה ומחייב את “עתיד” לפעול כדי להביא את מספר השעות המשרתיות בתכנית למקסימום האפשרי. ההסכם מגדיר את הליכי הפיטורים ומעתה לא יהיה ניתן לפטר מורים ומנחים באופן שרירותי וללא מעורבות של הוועד – הליכי הפיטורים כוללים מעורבות עמוקה של הוועד בתהליך, דבר שיגרום לכל מעסיק לחשוב פעם נוספת לפני פתיחה בתהליך פיטורים. ההסכם מסדיר את החזרי הנסיעות למנחים ויאפשר למנחים לקבל החזר מלא על נסיעותיהם, על ידי הגדרת מכסה אינדיבידואלית באמצעות ועדה שתכלול מנחה כאחד מחבריה.

את ההסכם המלא ניתן לקרוא כאן.

הסכם זה לא היה יוצא לפועל אלמלא קבוצה מסורה ומחוייבת של א/נשים שהשקיעו רבות מזמנם וממרצם במהלך השנתיים ואפילו השלוש שנים האחרונות. יקשה עלינו לציין את כולם כאן, אבל אנו חייבים להודות ראשית כל לשירה פנחס, המלווה הארצית המסורה שלנו מטעם “כוח לעובדים”, שליוותה את המאבק מתחילתו וממשיכה ללוות אותו, תוך השקעה של זמן רב ובמקביל לדברים כמו לימודים, עבודה וסתם חיים. שירה הנחתה וגיבשה את הוועד, תרמה רבות מהידע המקצועי הרב שלה ולימדה את כולנו, עודדה ברגעים הקשים, המריצה כשהיה צריך, והכל ברוח טובה ומתוך חברות אמתית. אנו מודים גם לעמי וטורי מהנהגת “כוח לעובדים” וממקימיו, שליווה אותנו לאורך כל הדרך ונכנס באופן פעיל למשא ומתן, בו השקיע שעות רבות מזמנו. יכולת המשא ומתן של עמי ונסיונו העשיר תרמו רבות להצלחת המשא ומתן. עו”ד דוד (דידי) לופו, שהוזעק באתראה של 3 שעות לייצג אותנו, באופן חד פעמי, בבית הדין לעבודה ועשה זאת בצורה מרשימה, אבל נשאב לתוך תהליך המשא ומתן והמשיך ללוות אותנו, תוך עשיית עבודה מקצועית לעילא ולעילא, ותרם רבות לגיבושו של ההסכם בצורה הטובה ביותר עבורנו. למותר לציין כי אנשים אלו, ורבים אחרים, עשו כל זאת מתוך התנדבות מלאה.

תקצר היריעה מלפרט את כל הא/נשים שתרמו לאורך כל הדרך, אבל תודה גדולה מגיעה לכלל המורות והמנחות בתכנית, שנתנו כתף היכן שצריך, ששבתו כעשר פעמים במהלך המאבק, למרות הפגיעה הכלכלית בכל פעם ולמרות הדאגה הכנה לתלמידים, שתמכו מקרוב ומרחוק, ונתנו את אמונם בוועד. בלעדיכן לא היינו מצליחים.

ההסכם זכה לכיסוי רחב בתקשורת, להלן כמה קישורים:

לצד השמחה הגדולה על ההסכם חשוב לציין כי בישראל עדיין מועסקים למעלה מעשרת אלפים מורים כמורי קבלן, ומבחינה זו ההסכם עליו חתמנו אתמול הוא רק צעד ראשון במאבק נגד הפרטת החינוך ולקראת ביטול המעמד של “מורה קבלן” והפיכת כל המורים בישראל למורים מן המניין, מורים המועסקים בשכר חודשי, מורים היכולים לתכנן קדימה את עתידם המקצועי והכלכלי, מורים שיוכלו לחשוב על חינוך מבלי להיות טרודים בשאלות קיומיות. גם בשעה שמחה זו לא נשכח את עמיתינו ואת מחוייבותנו לחינוך צודק וטוב יותר לכלל בני הנוער בישראל.

שלכם – הוועד

אפשרות התגובות סגורה.