מחוייבות? לא בבית ספרנו

Tuesday 5 כJun, 2012

בתכנית היל”ה לומדים בני נוער שנשרו, ממגוון סיבות, מבית הספר, בני נוער השוהים במעונות חסות של משרד הרווחה ואף כאלה הכלואים בבתי כלא לנוער. רבים מתלמידים אלה זקוקים לסביבה יציבה, תומכת ומחבקת, כמו כל נער בגילם, ואולי אפילו יותר. מנהלי ההשכלה ומדריכי קידום נוער, יחד עם צוות המורות והמנחות של תכנית היל”ה, שוקדים על כך ועושים כמיטב יכולתם כדי לספק סביבה שכזו לתלמידים ולהביאם, כל אחד ואחת מהם, להישגים לימודיים.

מחאה נגד ניצולן המתמשך של מורות היל"ה

אולם יציבות היא לא מנת חלקם של המורים והמנחים המועסקים בתכנית. כעת, למשל, מסתיים ההסכם של הקבלן המפעיל את התכנית, החברה למתנ”סים, עם משרד החינוך, ומשרד החינוך יצא במכרז חדש להפעלת התכנית בשנת הלימודים הבאה. והמורים? המורים והמנחים פשוט מפוטרים. מכתבי הפיטורים יצאו כבר לדרך והגיעו לחלק מהמורים. כמו מידי קיץ, המורים לא יקבלו שכר. אבל הפעם, בנוסף, למורים אין כל ודאות לגבי המשך העסקתם. המורים אינם יודעים מי יהיה הקבלן הבא, ואינם יודעים אם יועסקו על ידו. כך שלמורים נותרה רק הברירה האכזרית: לקוות שהקבלן הבא ירצה להעסיקם ­– דבר שיוכלו לדעת רק בעוד חודשיים או יותר; או לוותר כבר עכשיו על המשך עבודתם בתכנית, ללכת בדרך הבטוחה ולחפש עבודה אחרת. משרד החינוך לא עשה אפילו את הדבר המינימלי והכל־כך מתבקש – לדרוש, כסעיף במכרז, את המשכיות העסקתם של המורים והמנחים. במכרזים אחרים שהמדינה פרסמה בתקופה האחרונה היו, אמנם, סעיפים כאלה, אך לא במכרז להפעלת תכנית היל”ה.

ומה עוד יש למשרד החינוך לומר? במסמך הבהרות לגבי המכרז שפרסם המשרד, הוא מסביר מדוע ממשיכים להעסיק מורים ב”שעות אפקטיביות”:

[…] ההעסקה “לפי שעה אפקטיבית” נעשה במטרה לשמור על מירב הגמישות, כאשר זו משמשת הן את המעסיק והן את העובד, שניהם אינם מחוייבים והעבודה נעשית ככל שמועד הביצוע מתאים לשני הצדדים.

הבנתם את זה? אין מחוייבות. מה כן יש? גמישות. לא צריך מחוייבות. מחוייבות זה פאסה. קמתי בבוקר ולא בא לי ללכת לעבודה? לא צריך. משרד החינוך לא דורש ממני כל מחוייבות. פאר השוק החופשי – מילטון פרידמן לא היה מנסח את זה טוב יותר. והתלמידים שצריכים יציבות? אולי, אם יתחשק לנו להגיע לשיעור, נלמד גם אותם את חשיבותה של הגמישות הניהולית, אחד המושגים האהובים ביותר בשיח הניאו־ליברלי שהשתלט כבר מזמן, גם על משרד החינוך.

קראו גם את הדברים שנשא שי שמולינזון, מורה בהי”לה וחבר בוועד המורות והמנחות, בהפגנה בשבת האחרונה בחיפה.

עמית רמון

אפשרות התגובות סגורה.