סיכום יום השביתה

Thursday 17 כMay, 2012

ביום שני השבוע קיימנו שביתה ארצית, במחאה על הפיטורים הקרובים, אי-המשכיות העסקתנו, וסרובה של החברה למתנ”סים לחזור למשא ומתן. השביתה התנהלה באופן מופתי, אם כי לקראת השביתה עלו שאלות מצד מורים ומנחים לגבי הבחירה של יום השביתה. אנו מזמינים מורות ומנחות לכתוב לנו את הערותיהן, ונשמח לפתח דיון בנושא.

השביתה זכתה לסיקורים רבים בתקשורת, ביניהם סיקור בהארץ, בגלובס, כלכליסט, וסיקור ביומן הבוקר של אריה גולן ברשת ב’, בו רואיין אורן שלמה.

בצהרים קיימנו הפגנה מול משרדי החברה למתנ”סים בנשר, בהם התקיימו ביום השביתה שימועים למורות של מחוז חיפה. להפגנה הגיעו מורות מיישובי האזור, ביניהם חיפה, עראבה, דאלית אל-כרמל, ואף מורות מאזור המרכז, שהפגינו במחאה על הפיטורים הקרובים יחד עם פעילים נוספים מכוח לעובדים.

במהלך ההפגנה מורות הקריאו את מכתבי ההזמנה לשימוע וכל אחת מהן סיפרה בקצרה על עבודתה והציגה את טענותיה כנגד הפיטורים. המורות המפגינות נכנסו כולן יחד לשימוע, שנערך על ידי מרסלו וקסלר, המנהל הפדגוגי של תכנית היל”ה, שהקשיב לטענותיהן ואף איפשר לצלם את השימוע. מרסלו הסביר שמדובר בהליך טכני, אם כי טענה זו אינה מנחמת את המורות שיפוטרו בקרוב, ויצטרכו להעביר את חודשי הקיץ ללא משכורת ובאי-ודאות לגבי המשך העסקתן. אפשר לצפות בתמונות מההפגנה כאן, ובסיקור מצולם בדוקו-ויז’ן של יאיר גיל.

ביום השביתה התקיים הכנס השנתי של העמותה המקצועית של עובדי קידום נוער. בכנס השתתפו מנהלי קידום נוער, מנהלי השכלה ועובדי קידום נוער מכל הארץ, נציגי האגף לקידום נוער במשרד החינוך, סטודנטים מהמסלול לקידום נוער בבית ברל, ועמית רמון מאיגוד המורות והמנחות של תכנית היל”ה הוזמן להרצות על מאבק המורות והמנחות. כמו כן הרצתה בכנס ד”ר אורלי בנימין, מהמחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולגיה באוניברסיטת בר אילן, שדיברה על הפרטת השירותים החברתיים וכיצד תהליך זה פוגע באיכות המקצועית של העובדים וכמובן גם במקבלי השירותים. אורלי הציגה כדוגמה את ההפרטה של תכנית היל”ה ודיברה על הפגיעה ברמה המקצועית של המורות ובאיכות הלמידה. (כדאי לקרוא את מאמרה של אורלי כשהמדינה מתחבאת מאחורי המכרז: הפרטת החינוך ומאבק מורות ומורי היל”ה). הרצאתה של אורלי עוררה את כעסו של חיים להב, מנהל האגף לקידום נוער, שטען כי אורלי משתמשת במקרה פרטי (תכנית היל”ה) ומכלילה, ובנוסף ניסה לטעון כי שיטת ההפרטה מתאימה לתכנית היל”ה. נושא ההרצאה של עמית היה “מורות היל”ה כדוגמה להפרטת השירותים החברתיים ומאבק העובדים”, והמשיך, למעשה, בדוגמה קונקרטית את נושא הרצאתה של אורלי בנימין. חשוב לציין כי אנשי קידום נוער מגלים אהדה גדולה למאבק המורות והמנחות, נושא שעלה בכנס באופן מפורש. אנשי קידום נוער, אם כי הם מועסקים באופן אחר, סובלים גם כן מתנאי עבודה ירודים וחשים הזדהות עם עמיתותיהן המורות והמנחות.

ביום שני בערב התקיימה בירושלים הפגנת מחאה נגד העסקה קבלנית, שזכתה לשם “אסיפת אלף עובדי הקבלן”. באסיפה  נשאו דברים עובדי ובעיקר עובדות קבלן מתחומים שונים – ניקיון, חקלאות, עובדת ממזנון הכנסת, עובדת סוציאלית ועוד. מיקי פישר מאיגוד המורות והמנחות נשאה דברים בשם האיגוד וזכתה לתשואות ולאהדה רבה.לאחר האסיפה נערכה תהלוכה לבית ראש הממשלה תוך כדי הנפת שלטים וקריאת קריאות נגד העסקה קבלנית. קראו את סיקורו של רועי צ’יקי ארד בהארץ.

אפשרות התגובות סגורה.